Awaria dysku twardego

awaria dysku twardego

Jeśli chodzi o awarię dysku twardego, to najczęściej będzie się ona się objawiała tym, że dysk twardy nie będzie widoczny w systemie operacyjnym. Problem będzie tym trudniejszy, gdy okaże się, że to właśnie system będzie zainstalowany na tym dysku, który okaże się wadliwy. W takiej sytuacji okaże się, że mamy brak dysku w komputerze już w momencie, gdy będzie się chciało go włączyć.

Dlatego na samym początku musimy sprawdzić czy dysk będzie widoczny w Biosie. Można to sprawdzić, jeśli wciśnie się odpowiedni klawisz tuż po włączeniu odpowiedniego przycisku, zanim w ogóle system zacznie się uruchamiać. Najczęściej klawisz, który będzie pozwalał na takie uruchomienie będzie określony w instrukcji obsługi do płyty głównej. Jeśli Bios będzie w stanie nam potwierdzić, że dysk jest tam widoczny to będzie można potem przejść do próby odzyskania danych, które się tam znajdują. Najlepiej tutaj skorzystać ze specjalnych darmowych programów. Jeśli dane nie mają znaczenia można przeprowadzić głębokie formatowanie. Do tego wykorzystać trzeba sam BIOS. Można również skorzystać dodatkowo z różnorakich programów, które dostępne są w sieci.

Sytuacja będzie się komplikować, gdy nawet w BIOS-ie dysk nie będzie widoczny. Tutaj może być problem z elektroniką, która steruje dyskiem. Aby to udało się naprawić należy dokonać lutowania. Jednak rozwiązaniem lepszym będzie się wydawało kupowanie nowej elektroniki do dysku. Nie zawsze jednak i takie elementy wymienione będą gwarantowały skuteczność i dysk na nowo zacznie pracować. Czasami się może okazać, że pozostanie nam tylko skorzystanie z profesjonalistów, którzy zajmują się odzyskiwaniem danych.

awaria monitora lcdNiekiedy psują się również monitory LCD. Tutaj nie będzie już możliwości zastosowania półśrodków. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie wymiany całej matrycy takiego monitora. Tutaj oczywiście nawet gwarancja nie będzie dawała pewności, że wymiana będzie dokonana za darmo. Niestety okazuje się, że nie zawsze firmy będą chciały dokonać naprawy. Normy unijne pozwalają bowiem na to, by na ekranie znajdowały się jakieś martwe piksele. Na pewno warto także pamiętać o tym, wybierać dobry sprzęt i nawet, jeśli będzie się chciało wymienić matrycę, to trzeba pamiętać, by ją dobrze dopasować do sprzętu. Natomiast kupując odpowiedni sprzęt warto sprawdzać, z jakich elementów się składa i czy są one przygotowane na odpowiednio wysokim poziomie.Anna Drudzik

serwisantka-elektronik, w wolnych chwilach zajmuje się instalacją sieci komputerowych