Bateria w laptopie

bateria w laptopie

Warto pamiętać, że dobra bateria w laptopie to element, który rzeczywiście sprawi, że nasz sprzęt będzie przenośny i będzie można wykorzystywać w pełni jego możliwości. Jeśli bateria będzie słaba, to niestety nasz sprzęt nie będzie miał już takiej wartości i raczej stanie się urządzeniem, które będzie tak jak zwykły komputer.

W przypadku baterii litowo-jonowych można mówić o tym, że mają one około 500 cykli i mogą dobrze pracować przez 2-3 lata. Ogniwa będą z czasem ulegać starzeniu i trzeba się liczyć z tym, że ich sprawność będzie coraz mniejsza. Z czasem ich praca będzie słabsza i tym samym komputer bez zasilacza nie będzie już pracował. Wtedy stanie się komputerem stacjonarnym. Jeśli chce się przywrócić pełną funkcjonalność będzie trzeba dobrać nową baterię do komputera.

Co warto brać pod uwagę, gdy takiej baterii się szuka?

Nie wystarczy sama marka urządzenia. Ważne są również oryginalne oznaczenia, napięcie oraz pojemność.

Oznaczenie (model) baterii

Bateria ma oczywiście swoje oznaczenia co do modelu i trzeba je znać, gdy chce się kupić nową baterię. W praktyce, gdy źle się ją dopasuje to może ona powodować wiele różnorakich problemów.

Napięcie baterii

Gdy mamy takie same oznaczenie baterii należy następnie sprawdzić jak kształtuje się napięcie. Jest to ważny element. Możemy znaleźć baterie o napięciu 10.8 V, 14.4V. Te wartości będą odnosić się do ilości ogniw. Dominująca jest ta pierwsza wartość, ale niektórzy nowi producenci do sprzętów wprowadzają również wyższe napięcie. To element ważny ponieważ różnych napięć nie można stosować zamiennie.

 

Pojemność baterii

bateria do laptopa

Kolejny bardzo ważny element to również pojemność takiej baterii. Trzeba brać to pod uwagę, gdy szuka się nowej baterii. Mamy kilka różnych oznaczeń, które mogą wyrażać jaką pojemność ma bateria: mAh bądź też w Wh. Wybierając baterię trzeba wiedzieć jakie zapotrzebowanie na prąd ma sprzęt. Im większa jest wartość mAh/Wh, tym więcej czasu na baterii będzie mógł pracować taki sprzęt. Dlatego warto sprawdzać czy ten element bateria ma na odpowiednio wysokim poziomie.Bartosz Dudek

serwisant - elektronik, specjalizuje się w naprawie i modernizacji komputerów PC